Polecamy

dzieciom i młodzieży

Marcin Pałasz „Opowieści z Krainy Potworów”


Czy jest wśród nas ktoś, kto w dzieciństwie nie przyjaźnił się z wyimaginowanymi stworami? Kto nie odwiedzał magicznych krain i nie marzył o niezwykłych przygodach? W „Opowieściach z Krainy Potworów” składamy wizytę gromadce przesympatycznych potworów, które mieszkają na skraju Mrocznego Lasu. Poznajcie Irka, Bartka, Bulbona oraz Alberta. W tej sielskiej krainie czas upływa głównie na pieczeniu bułeczek w ognisku i zajadaniu landrynek, a spokoju mieszkańców prawie nic nie zakłóca. Prawie… Bo jest jeszcze… szalona kaczka! Nosi sztuczną szczękę, spódniczkę baletnicy i wierzy, że prawdziwa z niej śpiewaczka operowa.
 

Katarzyna Pranić „Ela – Sanela”


Ela z pozoru jest zwyczajną nastolatką – jak każda dziewczyna ma swoje pasje, marzenia i problemy w rówieśnikami. Jednak jej pochodzenie i pełna znaków zapytania przeszłość wciąż o sobie przypominają, utrudniając poszukiwanie własnej tożsamości. Ela bowiem urodziła się w Bośni podczas wojny na Bałkanach, skąd wraz z grupą uchodźców, oddzielona od rodziny, jeszcze jako niemowlę trafiła do Polski i została tu adoptowana. Dziewczynka nie wie nic o swoich krewnych, nie wie nawet, czy żyją. Kiedy pewnego dnia niespodziewanie udaje się nawiązać z jednym z nich kontakt, Ela zaczyna powoli odkrywać swoje korzenie, a w sobie samej – Sanelę, której niewyraźny obraz przez całe dzieciństwo tak bardzo starała się wymazać ze świadomości. Ta ciepła, subtelna, wzruszająca opowieść nie wprowadza młodego czytelnika w polityczno-etniczne zawiłości konfliktu na Bałkanach, nie epatuje jej okrucieństwem, nie pokazuje też przeżyć bohaterki w kategoriach traumatycznego doświadczenia. Poprzez osobistą historię Eli pokazuje jedynie, jak wojna – każda, sama w sobie – bezlitośnie plącze ludzkie losy i jak trudno je potem rozplątać.
II miejsce w kategorii książek dla młodzieży w wieku 10–14 lat w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren zorganizowanym przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom
 

Mariola Mikołajczyk „Tajemnice słowiańskich bogów”


Słowianie stanowią jedną z europejskich wspólnot etnicznych, kulturowych i językowych. Należą do ludów indoeuropejskich, ale nie wiadomo dokładnie, kiedy się wyodrębnili, kiedy przybyli do Europy, ani pierwotnie gdzie się osiedlili.
Fascynująca podróż w mrok dziejów. Na podstawie wierzeń poznamy kulturę i obyczajowość dawnych plemion słowiańskich. Kolorowe ilustracje, interesujące opisy.
Jeżeli jest ktoś zainteresowany historiami sprzed powstania Państwa Polskiego to powinien przeczytać ten informator. Można dowiedzieć się kilku ciekawych informacji, np. skąd w kulturze polskiej wziął się śmigus-dyngus i wiele innych.
 

Yan Martel „Życie Pi”

Ranna zebra, orangutan, hiena cętkowana, szczur i tygrys bengalski… Taka menażeria to nie najlepsze towarzystwo w dryfującej po oceanie szalupie. Niestety szesnastoletni Pi Patel po zatonięciu japońskiego frachtowca, na pokładzie którego wraz z rodziną i zwierzętami z prowadzonego przez ojca zoo płynie z Indii do nowej ojczyzny, Kanady, nie ma żadnego wpływu na dobór towarzyszy niedoli. Grupa rozbitków, wśród których – poza orangutanem – Pi Patel jest jedynym dwunożnym stworzeniem, szybko się kurczy, aż pozostaje tylko on i tygrys. Odyseja przez Pacyfik staje się walką o życie – z żywiołem, głodem i, przede wszystkim, z olbrzymim kotem, z którym w bezpośredniej konfrontacji chłopiec nie miałby żadnych szans. By utrzymać zwierzę z dala od siebie, musi na niewielkiej powierzchni szalupy oznaczyć swoje terytorium i stać się osobnikiem alfa.

 

Zofia Sosnkowska „Przygody kota Bibelota”

Pewien kot, który nazywał się Bibelot, mieszkał w pewnej księgarni, której właścicielem był roztargniony Jacek. Jak na kota przystało był duży, czarny, miał złote oczy i puchaty ogon. Oprócz zabawy uwielbiał czytać książki. Niespodziewanie w regale „Literatura dla dzieci” Bibelot odnalazł zielonego smoka, a następnie poznał sepleniącą królewnę. Kot szybko zaprzyjaźnił się tymi osobnikami, co więcej pomógł rozwikłać kłopot prezentu dla taty królewny. Ku swojej uciesze niedługo potem wyruszył do Królestwa. Tam czekały na rozwiązanie kolejne kłopoty. Bibelot – to kot z natury bardzo pomocny i uczynny, toteż potrafił łatwo pokonywać trudności. Przygotował ekspedycję ratunkową dla słońca, zaprowadza smoka do kociego lekarza, gdy ten zjadł zbyt wiele cukierków, a także potrafił wytłumaczyć Królewnie, czym jest wartość posiadania rodziców i rodzeństwa. Polecamy dla dzieci!!!

 

P. Fedor-Freybergh i Veronica Leo „Opowieść o Ptaku Szczęścia”

„Dawno, dawno temu, w bardzo dalekiej krainie żył ptak. Nie był to żaden zwykły ptak, gdzie tam – wielki i piękny, a jego skrzydła lśniły i połyskiwały niczym złoto. Był to Ptak Szczęścia…” Tak zaczyna się jedna z najpiękniejszych bajek. To niezwykła opowieść. O największym ludzkim pragnieniu – o pragnieniu szczęścia. O tym jak łatwo je stracić i jak trudno zyskać. To jedna z tych książek, które zawierają głęboką ludzką mądrość. Mądrość wielu pokoleń. Którą kiedyś zawierały wszystkie bajki w postaci kończącego je morału, a których dziś jest tak mało. To bajka terapeutyczna, napisana tak doskonale, że niemal „nie czuć”, że ma ona i takie zadanie. To wreszcie bajka dla dzieci i dla dorosłych, a także odpowiedź na pytania naszych babć i dziadków o to „co podarować wnukom?”

 

Barbara Kosmowska „Pozłacana rybka”

Powieść porusza szereg ważnych problemów, z którymi borykają się młodzi ludzie w okresie dojrzewania. Znajdziemy tu zatem miłosne zawirowania, pierwsze – jeszcze nieśmiałe – miłości, dozgonne przyjaźnie, szkolne perypetie czy kłopoty z rodzicami – jednym słowem wszystko to, co stanowi nieodłączny element życia każdego przeciętnego nastolatka. Z drugiej strony te powierzchowne, z pozoru błahe, problemy są tylko pretekstem do poruszenia spraw o wiele poważniejszych – Kosmowska z ogromną delikatnością i wyczuciem dotyka tematu nieuleczalnej choroby i nieuniknionej śmierci. Główna bohaterka utworu – Alicja – jest rozpieszczoną jedynaczką. Jak typowa nastolatka ma czasami poczucie zagubienia i osamotnienia, a także bycia nierozumianą przez dorosłych. Jej relacje z matką nie należą do najlepszych, ale wina nie leży tylko po jej stronie. Bohaterka ma żal do rodziców, którzy kilka lat temu zdecydowali się rozwieść. Nie rozumie ich decyzji i jest jej z tym bardzo źle. Książka choć porusza szereg trudnych zagadnień, jest pozycją, która niesie też nadzieję i optymizm. Czytając ją, doznajemy wielu głębokich wzruszeń, które pozwalają nam inaczej spojrzeć na świat wokół – na to co mamy, a czego tak na co dzień w ogóle nie dostrzegamy.

 

Emilie Beaumont, Sylvie Baussier “Mitologie. Odkrywanie świata”

Ludzie od zamierzchłych czasów doszukiwali się w swym codziennym życiu boskiej ingerencji. Było wielu bogów a każdy z nich reprezentował inną dziedzinę życia człowieka. Wydarzenia te spisano i tak w dużym skrócie powstały mity. Mitologie były jednak inne w różnych częściach świata. W ciekawy sposób przybliża to czytelnikowi książka Mitologie z serii Odkrywanie świata. Lektura w dość obszerny sposób charakteryzuje starożytne wierzenia mieszkańców Mezopotamii, Egiptu, Grecji, Rzymian, Celtów, ludów Skandynawskich, Indii, Japonii, Azteków, Majów, Indian Ameryki Północnej, Czarnej Afryki i Australii. Mitologia obecna była w każdym niemal zakątku świata i na każdym kontynencie. Dzięki tej książce czytelnik dowie się jak owe wierzenia wpływały na ówczesne życie ludzi, jak kultywowano bóstwa, kto uważany był za najważniejszego boga w danej mitologii oraz np. co łączyło niektóre z nich. Poza tym poznamy wiele historii o niebywałych zdolnościach każdego z bogów i herosów.