Czytelnia dla Rodziców

Ciekawe profile dla użytkowników Facebooka:

Mniej ekranu, więcej rodziny

Mądrzy rodzice

Dzieci są ważne

Fundacja mamy i taty

 

MEN i GIS_Informacja na temat zagrożeń dotyczących e-papierosów – Kliknij…

 

Książki:

Barbara Bielanik „Survival z nastolatkiem. Empatyczne towarzyszenie w dorastaniu”  książka matki dwóch córek, pedagożki propagującej Porozumienie Bez Przemocy (między innymi poprzez blog Szkoły Mocy i książkę „Babciu, Dziadku, poMocy”), to właściwie praktyczny kurs, który pozwoli rodzicom zdobyć narzędzia, umiejętności i perspektywę potrzebne do tego, by stworzyć dobrą relację z nastoletnim dzieckiem. Dobrą, czyli taką, która wesprze je w prawidłowym rozwoju – pozwoli na osiągnięcie samodzielności i oczywiście dojrzałości. Rosnąca zdrowa potrzeba autonomii i wszystko, co się z nią wiąże (na przykład chęć spędzania coraz większej ilości czasu poza domem), to jednak wielkie wyzwanie dla rodziców. Naturalnie rodzą się trudne pytania o granice zaufania i nadzoru nad dorastającymi dziećmi. Czasami obawa o bezpieczeństwo może przejąć kontrolę nad życiem rodziny, prowadząc do wyborów, które nie będą służyły nikomu. W warunkach braku zaufania nastolatkowi trudno jest bowiem choćby uczyć się brania odpowiedzialności za swoje decyzje, co stanowi kluczowy krok na drodze do dojrzałości.

Faber Adele, Mazlish Elaine „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły” – Praktyczne ćwiczenia i wskazówki ułatwiające opanowanie sztuki komunikowania się z dziećmi – i… nie tylko z nimi – sprawiają, że książka jest przeznaczona dla każdego, kto chciałby lepiej rozumieć i mądrzej kochać dzieci oraz być przez dzieci kochanym i rozumianym. Nowe wydanie poszerzone o posłowie „Nowe pokolenie”, które napisała Joanna Faber, córka jednej z autorek.  Wychowana według metod przedstawianych w książce dzieli się doświadczeniami z dzieciństwa i wraz z rodzicami podejmuje wyzwania nowych czasów, szukając nowych rozwiązań.

(Gorąco polecam wszystkim rodzicom warsztaty „Szkoła dla Rodziców” oparte o wymienioną powyżej książkę. Zajęcia prowadzone są w Zespole Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Bielsku-Białej ul. Słowackiego 45, tel. 33 8125769)