JAK DBAĆ O ZĘBY? Spotkanie z panią pielęgniarką w klasie 2a

W czwartek 29 października 2020r. gościliśmy w naszej klasie panią pielęgniarkę, która przeprowadziła z dziećmi pogadankę na temat higieny jamy ustnej oraz prawidłowego mycia zębów. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób i kiedy myć zęby, aby były piękne i zdrowe. Pani pielęgniarka uczyła również dzieci, jak prawidłowo szczotkować zęby.
Wyjaśniła także, które produkty wzmacniają zęby, jakie są dla nich szkodliwe oraz jak powstaje próchnica. Dzieci dowiedziały się, że występowanie próchnicy ma związek ze spożywaniem węglowodanów – zwłaszcza pokarmów słodkich. Cukier z pożywienia kontaktujący się bezpośrednio z powierzchnią zębów, wpływa na zmianę naturalnie występującej w jamie ustnej flory bakteryjnej. Pani pielęgniarka mówiła o leczeniu zębów mlecznych i znaczeniu fluoryzacji. Zachęcała również dzieci, aby częściej odwiedzały stomatologa.
Wszystkie wskazówki pani pielęgniarki z pewnością zostaną wykorzystane przez dzieci podczas codziennej higieny jamy ustnej. Od dziś każdy drugoklasista wie, dlaczego należy pielęgnować zęby? Czyste zęby to warunek zachowania ich w dobrym stanie, a te zapewniają właściwe żucie, a tym samym dobre funkcjonowanie przewodu pokarmowego, wyraźną mowę, ładny uśmiech i lepsze samopoczucie.
Spotkanie było interesujące i pouczające dla młodszych słuchaczy. Przebiegało w miłej atmosferze. Uczniowie słuchali z bardzo dużym zainteresowaniem, zadawali pytania, dzielili się własnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Zdobyli wiele cennych informacji, które z pewnością wykorzystają w życiu codziennym.
Na koniec pani pielęgniarka rozdała dzieciom do wykonania wykreślankę dotyczącą higieny jamy ustnej.