Muzyczne inspiracje w klasie 1a

„Czym jest muzyka? Nie wiem.
Może po prostu niebem
z nutami zamiast gwiazd.
Może mostem zaklętym,
po którym instrumenty
przeprowadzają nas.”
Ludwik Jerzy Kern

Muzyka ma szczególny wpływ na prawidłowy rozwój dzieci w młodszym wieku szkolnym. Stymuluje rozwój mózgu i układu nerwowego. Wpływa na rozwój pamięci i wyobraźni, koncentrację, podzielność uwagi, naukę pisania i czytania, a nawet koordynację ruchową. Muzyka uspakaja, relaksuje i aktywizuje.
Oswajanie dziecka z muzyką od najmłodszych lat, to sposób na budzenie w nim pasji i zainteresowań. W obecnym świecie, gdzie wiele dzieci jest bombardowane całą masą bodźców z komputerów, tabletów i telefonów, subtelne piękno muzyki to prawdziwy skarb.
Mając na uwadze te wszystkie aspekty, wychowawczyni klasy 1a – pani Joanna Klyta każdą lekcję, nie tylko online, zaczyna od piosenki. Dzieci witają się piosenką, malują przy dźwiękach muzyki, wykonują ćwiczenia w rytmie skocznych utworów, a nawet kreślą litery i cyfry zgodnie z muzyczną instrukcją oraz tworzą własne układy taneczne. Obecnie, aby uatrakcyjnić kontakt z muzyką, pierwszoklasiści tworzyli własne instrumenty muzyczne. Wyobraźnia dzieci nie miała sobie równych! Pomysłowość zadziwiała! A wieczorny koncert dla rodziców – był bezcenny.