Światowy Dzień Oceanów w klasach 1-3

W dniu 8 czerwca uczniowie klas 1-3 pod kierunkiem swoich wychowawczyń obchodzili Światowy Dzień Oceanów.
Światowy Dzień Oceanów obchodzony jest na całym świecie i został oficjalnie ustanowiony przez ONZ w 2009 roku. To okazja, aby przypomnieć również całemu społeczeństwu, że życie na Ziemi jest uzależnione od kondycji oceanów, a ich los zależy od działań nas wszystkich. Bez względu na to, gdzie mieszkamy, wszyscy jesteśmy zależni od mórz i oceanów oraz odpowiedzialni za ich stan. To właśnie woda stanowi ok. 70% powierzchni naszej planety. Jak donosi WWF jednym z największych, globalnych wyzwań mórz i oceanów są ogromne ilości plastikowych śmieci, które dostają się do wód. Rocznie do środowiska morskiego potrafimy dostarczyć prawie 10 milionów ton plastiku! Najbardziej znanym „morskim wysypiskiem” jest śmieciowa wyspa – Great Pacific Garbage Patch, która rozciąga się w północnej części Oceanu Spokojnego pomiędzy Hawajami, a Kalifornią o przypuszczalnej wadze prawie 3 milionów ton! Z powodu trafiających do mórz i oceanów plastikowych odpadów, co roku ginie ponad milion morskich ptaków i sto tysięcy morskich ssaków.

Z okazji Światowego Dnia Oceanów WWF przypomina i apeluje: „Pomóż nam chronić różnorodność biologiczną mórz i oceanów. Wybieraj ryby i owoce morza z zielonego światła, nie przeszkadzaj morskim zwierzętom, zostawiaj po sobie czystą plażę. Wspieraj nasze projekty”.
Warto się więc zastanowić, co my możemy zrobić, aby ratować organizmy żyjące w oceanicznych głębinach? W takim przypadku metoda małych kroczków jest najlepsza. Bądźmy świadomymi użytkownikami plaż! Jedzmy ryby ze sprawdzonych źródeł. Zmobilizujmy się, bo to od nas zależy, czy będziemy zamieszkiwać zdrową, czystą planetę! Razem możemy więcej!

Celem tego święta było uświadomienie uczniom, iż oceany są w niebezpieczeństwie: zanieczyszczane, przeławiane, eksploatowane na coraz większą skalę. Uczniowie poznali wiele gatunków morskich roślin i zwierząt żyjących w głębinach wód poprzez obejrzenie prezentacji multimedialnej, a także zapoznali się z materiałami edukacyjnymi informującymi, jak w ogromnym stopniu nasze życie zależy od mórz i oceanów, zgłębiając tajemnice, jakie kryje w sobie środowisko wodne. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach poznając nieznany dotąd podwodny świat. Ponadto stworzyli niepowtarzalne prace plastyczne ukazujące piękno podwodnego świata mórz i oceanów.