Uroczysta Msza Św. i poświęcenie Sztandaru dla Zespołu Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących w Bielsku-Białej

29 listopada 2022 o godz. 9.00, w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej rozpoczęła się, uroczysta Msza Święta z obrzędem poświęcenia Sztandaru dla Zespołu Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących w Bielsku-Białej.

W procesji, zaraz za Krzyżem i świecami, wszedł do kościoła Sztandar, niesiony przez przedstawicieli Rady Rodziców, która go ufundowała. Po przyjściu do ołtarza celebransa głównego i pozostałych księży, nastąpiło uroczyste wprowadzenie Sztandaru przez środek świątyni. Mszę znakiem krzyża rozpoczął ks. dr Marek Studenski, Wikariusz Generalny naszej diecezji.

Nastąpiła uroczysta prezentacja Sztandaru, odczytana przez Joannę Wolff, komentatorkę uroczystości.

Po prezentacji pierwszego w historii naszej Szkoły sztandaru, w imieniu całej społeczności ZSSiO, pan dyrektor dr inż. Janusz Berek, zwrócił się z prośbą o poświęcenie tego znaku naszej tożsamości, przedstawiając także genezę i fundatorów Sztandaru.

Ks. Wikariusz Generalny odmówił nad Sztandarem modlitwę poświęcenia. Do ucałowania na znak czci i szacunku nowo poświęconego Sztandaru podeszli: Wikariusz Generalny, ksiądz Marek Studenski, Dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących – pan dr inż. Janusz Berek, wicedyrektorzy – panie mgr Bożena Rzycka-Ryznar, mgr Zofia Zamaria, mgr Marzena Kuś oraz pan mgr Jan Marek.

Następnie do ucałowania Sztandaru przystąpili przedstawiciele Rady Rodziców naszej Szkoły z Przewodniczącą, panią Ewą Mieszczak, w imieniu społeczności uczniowskiej, Przewodnicząca Samorządu Szkolnego – Paulina Miedziok oraz reprezentanci Pocztu Sztandarowego: Daria Obruśnik, Julia Machnik i Radosław Pająk. Następnie Poczet Sztandarowy Rady Rodziców przekazał Pocztowi Uczniów naszej Szkoły ten istotny znak naszej tożsamości.

Na zakończenie Mszy Świętej w imieniu całej Szkoły podziękowania wygłosiła Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, Paulina Miedziok. Mszę uświetniła śpiewem schola ze Szkoły Podstawowe nr 38, prowadzona przez katechetkę Wiolettę Rzepę. Samorząd Uczniowski Szkół Podstawowej i Ponadpodstawowej wspierały jego opiekunki – Joanna Filonowicz i Izabela Milewska-Barcik.

Mszę koncelebrowali: ks. Wacław Pelczar, pierwszy w historii ZSSiO absolwent, który został księdzem, drugi z absolwentów – ks. Roman Berke, księża katecheci: z ks. Ignacym Czaderem na czele, ks. Adam Bieniek, ks. Piotr Bączek, ks. Robert Pochopień, a także proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, na terenie której znajduje się nasza Szkoła – ks. Marcin Aleksy oraz obecny katecheta, ks. Wojciech Pal.

W kazaniu ks. Marek Studenski nawiązał do logo naszej Szkoły: wychodząc z dwóch elementów koniecznych do poruszania się samochodu – zwrócił uwagę, że bez paliwa i bez kierownicy samochód nie pojedzie i nie dojedzie. W życiu duchowym – kontynuował kaznodzieja – paliwem jest dar Ducha Świętego męstwo. To dzięki niemu (wierze w Boga, modlitwie np. do Ducha Świętego) można mieć siłę do walki o to, co dobre. W życiu człowieka wierzącego, swoistą kierownicą jest dar rady. To on wyznacza kierunek: kiedy Duch Święty doradza, w jakim kierunku podążać, jakie sobie stawiać cele, co i jak wybierać. Za wzór takiego postępowania z mocą i z radzeniem się u Boga – podał nam ks. Studenski postać i przykład św. Jana Pawła II.

Kazanie i relacje z Mszy można zobaczyć i odsłuchać tutaj:

– transmisja na YouTube: https://youtu.be/QlacskahqIQ

– relacja i nagranie z kazaniahttps://diecezja.bielsko.pl/aktualnosci/ks-studenski-bez-paliwa-i-bez-kierunku-daleko-w-zyciu-nie-zajedziemy/

– oraz tutaj: https://www.ekai.pl/bielsko-biala-ks-studenski-na-50-lat-samochodowki-bez-paliwa-i-bez-kierunku-daleko-w-zyciu-nie-zajedziemy-d626948/

 

Śmiało można powiedzieć, że wielu uczestników tej Mszy było pod wielkim wrażeniem powagi tego momentu. Do dzisiaj słychać głosy wzruszenia nauczycieli oraz przejęcie chwilą uczniów, którzy często powtarzają, że w takiej uroczystości jeszcze nie uczestniczyli!

Czujemy także sporą dumę, ponieważ nasi Uczniowie stanęli na wysokości zadania i pokazali, nie tylko liczny udział, ale przede wszystkim  jak godnie i pobożnie zachować się w kościele!

Wyrazy ogromnego podziękowania należą się Młodzieży: lektorom i ministrantom (Bartłomiejowi Kucharskiemu, Jakubowi Rychlikowi, Dorianowi Walusiowi, Mikołajowi Szostakowi, Nikodemowi Nyczowi, Tomaszowi Poniewierskiemu, Nikodemowi Mieszczakowi, Adrianowi Rozmusowi, Piotrowi Krasińskiemu, Grzegorzowi Kani, Fabianowi Gabzdylowi, Dariuszowi Adamkowi, Bartłomiejowi Dudzikowi, Kamilowi Machalicy, Samuelowi Grządzielowi i wszystkim innym), scholi muzycznej, Samorządowi ze szkoły ponadpodstawowej, Pocztowi Sztandarowemu, a także Paniom Katechetkom, Joannie Filonowicz i Wiolettcie Rzepie oraz komentatorce, p. Joannie Wolff  za pomoc w zorganizowaniu tej przejmującej i przepięknej uroczystości!