Wirtualny świat w klasach 1-3 z projektu Dzieci uczą rodziców

W pierwszych dniach lutego wychowawczynie klas 1-3 SP przeprowadziły kolejne zajęcia z projektu „Dzieci uczą rodziców” (druga edycja) pod hasłem „Wirtualny świat”. Poprzednio, w miesiącu listopadzie były to zajęcia o tematyce „Młody patriota”, natomiast w grudniu – „Magiczny czas”.

Podczas lekcji „Wirtualny świat” klasy młodsze mogły dowiedzieć się, co to jest Internet, do czego możemy używać Internetu, jak bezpiecznie z niego korzystać, jakie są ewentualne niebezpieczeństwa z tym związane. Dzieci zrozumiały, jak ważne jest unikanie kontaktu z nieznajomymi, a także dowiedziały się, dlaczego warto korzystać z Internetu pod okiem rodziców.

Uczniowie wiedzą, że Internet to miejsce, które daje wiele możliwości, ale jednocześnie jest to miejsce pełne zagrożeń, które mogą czyhać na dzieci. Dlatego też wychowawczynie klasy 1a, 2a i 3a zaznajomiły swoich uczniów z pięcioma zasadami bezpieczeństwa w Internecie. Oto one:

1. Chroń swoją prywatność!
Nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak: imię, nazwisko, numer telefonu, czy adres domowy. Zadbaj o swój wizerunek. Jeśli publikujesz w sieci swoje zdjęcia, zadbaj, by widzieli je tylko Twoi znajomi. Nie umieszczaj w sieci zdjęć, które mogą Ci zaszkodzić dziś lub za jakiś czas.

2. Mów, jeśli coś jest nie tak!
W sytuacji, kiedy ktoś lub coś Cię w Internecie zaniepokoi lub wystraszy, koniecznie opowiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej. Możesz w takiej sytuacji skontaktować się z Telefonem Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, dzwoniąc pod bezpłatny numer 116 111.

3. Nie ufaj osobom poznanym w sieci!
Nigdy nie można w 100% zaufać komuś poznanemu w sieci. Nie spotykaj się z osobami poznanymi w Internecie. O propozycjach spotkania od internetowych znajomych informuj rodziców.

4. Szanuj innych w sieci!
Pamiętaj, by traktować innych z szacunkiem. Swoje zdanie wyrażaj, nie obrażając nikogo. Nie reaguj agresją na agresję.

5. Korzystaj z umiarem z Internetu!
Uważaj! Zbyt długie korzystanie z Internetu może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i pogorszyć kontakty z kolegami. Nie spędzaj całego wolnego czasu w Internecie. Ustal sobie limit czasu, który spędzasz w sieci i staraj się go nie przekraczać. Nie zaniedbuj szkoły i kolegów, staraj się spędzać z nimi dużo czasu. Nie wykorzystuj Internetu tylko do rozrywki, poszukaj interesujących stron, dzięki którym będziesz mógł rozwijać swoje zainteresowania i pasje. Rozwijaj swoje zainteresowania także poza siecią.