52 Żywieckie Gody

W dniu 11 stycznia br uczniowie należący do SKKT wraz z opiekunkami koła panią Joanną Patorą i Jolantą Czechowicz pojechali do Żywca na Przegląd Grup Kolędniczych i Obrzędowych występujących w izbie.

W ramach Żywieckich Godów w 2020 roku odbył się 52 Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych. Jest to impreza niezwykle barwna i głęboko zakorzeniona w ludowej tradycji Beskidu Żywieckiego. Ściąga do Żywca dziesiątki grup kolędniczych z najbliższej okolicy: Rajczy, Milówki, Zwardonia, Węgierskiej Górki i Łodygowic. Nasi uczniowie oglądali występy dziecięcych i młodzieżowych zespołów kolędniczych prezentujących Bożonarodzeniową i Noworoczną tradycję regionalną.

W Godach Żywieckich biorą udział również grupy Dziadów, które tworzą: Diabły Czerwony i Czarny, Kominiarz, Druciarz, Cyganka, Cygan, Żyd, Sznurkarz, Śmierć, Komendant, Pani Młoda, Pan Młody, Niedźwiedź, Konie, Pachołki do koni, Ksiądz, Dziad, Dziadówka i Baciorze. Ich występom akompaniuje orkiestra. Według wierzeń wysmarowanie przez Kominiarza przyniesie szczęście, zaś trzaskające baty odpędzają złe duchy. Jest to tradycja i obrzędowość charakteryzująca okolice Beskidu Żywieckiego.

Uczniowie z zainteresowaniem oglądali występy poszczególnych zespołów i w rozśpiewanym nastroju wrócili pociągiem do Bielska Białej.