W lutym w klasie 1a zorganizowano ciekawe zajęcia o hałasie, które przeprowadziła wychowawczyni tej klasy – pani Krystyna Piekarska.
Dzieci zdobyły solidną porcją wiedzy, obejrzały prezentację z cyklu „Żyj ekologicznie! – Hałas” i dowiedziały się m.in. czym jest hałas, skąd się bierze, jakie są jego źródła oraz odpowiadające im wartości poziomu, a także jakie wzajemne oddziaływania mają hałas i przyroda oraz jak wyglądają badania na temat hałasu w szkole. Na koniec pierwszoklasiści obejrzeli bajkę dla dzieci „Zagadka bulgocącego hałasu”.
Uczniowie klasy 1a mają już świadomość faktu, iż hałas to nasz wróg oraz że należy z nim walczyć. Hałas wpływa bowiem na nasz organizm bardziej niż dotychczas przewidywano. Skutki zdrowotne hałasu dotyczą nie tylko narządu słuchu, ale również całego układu nerwowego i sercowo-naczyniowego. Za próg hałasu szkodliwego WHO uznaje dźwięk o natężeniu 80 dB. Dla przykładu szept to przykład odgłosu na poziomie 20 dB, normalna rozmowa – 60 dB, a startujący samolot – 140 dB.
Jak myślicie: jaki poziom hałasu jest zatem w czasie szkolnych przerw? ;)