IV Międzyszkolny Konkurs Recytatorski – Brzechwałki

26 listopada 2019 r., już po raz czwarty, w Zespole Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących – Szkole Podstawowej Nr 38 w Bielsku-Białej na Sarnim Stoku zorganizowano Międzyszkolny Konkurs Recytatorski pod patronatem Dyrektora ZSSiO Janusza Berka dla uczniów klas 1-3 bielskich szkół podstawowych. Do tej pory konkurs odbywał się pod hasłami: „Kocham Cię, Polsko”, „Julian Tuwim – czarodziej słowa”, „Piękna Niepodległa – malowana wierszem”, a tegoroczna edycja to „Brzechwałki”.

Gospodarze i organizatorzy konkursu zapraszają co roku gościa specjalnego spośród znanych i cenionych w bielskim środowisku ludzi kultury i szeroko rozumianej sztuki. Tegoroczną edycję konkursu uświetnił swoją obecnością Jan Picheta – współtwórca i juror Wojewódzkiego i Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej „Lipa”, instruktor ds. kształcenia uzdolnień literackich, dziennikarz, publicysta, felietonista, recenzent, spiker, trener i poeta.

Jury pod przewodnictwem Jana Pichety przyznało trzy równorzędne nagrody główne, które otrzymali: Małgorzata Luber z SP Nr 37, Dawid Luci z SP Nr 22 oraz Zofia Wasilewska z SP Nr 3.
Kolejni laureaci to: Helena Czub z SP Nr 29, Cassey Hampel z SP Nr 22, Balbina Szczepańczyk z SP Nr 3, którzy zdobyli wyróżnienia oraz Karol Przyczyna z SP Nr 38 z nagrodą specjalną.

Organizatorka tego konkursu Krystyna Piekarska, we współpracy z Karoliną Górną, serdecznie gratulują wszystkim laureatom i uczestnikom wspaniałych występów na scenie, które swoim poziomem niejednokrotnie dorównywały niemal aktorskim prezentacjom.

Zdaniem wicedyrektor ZSSiO ds. szkoły podstawowej Zofii Zamarii: „Wspaniałe jest to, że coraz więcej najmłodszych uczniów z klas 1-3, wraz ze swoimi nauczycielami, uczestniczy w naszym wydarzeniu. Mamy cichą nadzieję, że zaowocuje ono trwałym zamiłowaniem do poezji, która jak wiemy jest źródłem nie tylko doznań estetycznych, ale również wyzwaniem dla intelektu. Zmusza do wysiłku umysłowego, do łamania schematów myślowych, uczy nieszablonowych rozwiązań, niesie wartościowe przesłania. Sprawia, że zarówno odpoczywamy, jak i podejmujemy nowe wyzwania. Często jest azylem, do którego tak chętnie powracamy.”

Jan Picheta podsumował IV Międzyszkolny Konkurs Recytatorski w ZSSiO następująco:
„Jestem niezwykle zaszczycony udziałem w jury konkursu recytatorskiego o pełnej poezji nazwie „Brzechwałki”. Jego poziom zaskoczył mnie niesamowicie. Gdybym był Zbigniewem Herbertem – powiedziałbym, że doznałem estetycznej febry. Zdarzały się bowiem recytacje tak doskonałe, że niemal rozpisane na różne głosy. Dialogowi tekstu towarzyszyła dramaturgia wykonania. Bardzo było trudno wybrać najważniejsze dokonania, bo dokonań ważnych było mnóstwo. Niech polskie słowo płynie pod bielskim niebem przez kolejne pokolenia wrażliwców.”