Przepis na „Gniotka” w klasie 2a

W ramach zajęć technicznych razem z naszą Panią wykonywaliśmy “Gniotki”, które dostarczyły nam wiele radości i zabawy pozytywnie oddziałując na nasze dziecięce zmysły. Można je zgniatać, ściskać i robić co tylko dusza zapragnie. Gniotek szybko się nie popsuje i daje możliwość stworzenia za każdym razem innego, ciekawego kształtu.
Zgniatanie balona wypełnionego mąką świetnie odstresowuje i pozwala wyrzucić z siebie negatywne emocje relaksując i wprawiając w dobry nastrój.
Jak zrobić „Gniotka” część z Was na pewno wie, ale jak napełnić szybko i łatwo balon mąką to już nie jest takie oczywiste. Zdradzimy Wam dziś nasz prosty trik dzięki któremu każde dziecko poradzi sobie z samodzielnym wykonaniem tej ulubionej przez większość dzieci zabawki.

Do wykonania Gniotka potrzebujecie:

Balon, butelkę 500 ml, mąką ziemniaczaną lub pszenną, lejek, słomkę lub wykałaczkę, włóczkę lub kreatywne druciki do zrobienia fryzury naszemu stworkowi oraz czarny marker.
Na początku wsypujemy mąkę do wysokości 1/2 lub 3/4 butelki w zależności od wielkości balona. Najlepiej robić to przez lejek, poruszając w środku słomką lub wykałaczką, aby przesypywało się bez zastojów. Następnie dmuchamy balon, skręcamy go i zakładamy na butelkę. Teraz wystarczy butelkę obrócić w taki sposób, aby mąka przesypała się do nadmuchanego balona. Można to przyśpieszyć ściskając kilkukrotnie butelkę.
Kilka osób na zajęciach pytało czemu nie wsypujemy mąki przez lejek bezpośrednio do balona. Odpowiedź jest prosta, do nienadmuchanego balona nie zmieścimy tyle mąki, co do nadmuchanego i zamiast gniotka wyjdzie nam “flak”. Dlatego właśnie robimy to za pomocą butelki. Wypełniony mąką balon ściągamy z butelki, spuszczamy powoli powietrze, związujemy go i zabieramy się za dekorowanie. Na czubku głowy naszego Pana Gniotka przywiązujemy włóczkę lub kreatywne druciki i rysujemy markerem buzię. Nasza zabawka jest już gotowa.
Miłej zabawy! :)