Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi 14.03. – 21.03.2019

Słowa przysięgi zawodników Olimpiad Specjalnych niech będą mottem tego artykułu: „Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku”.

Będąc uczestniczką Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi jako trenerka ekipy lekkoatletów chciałabym podzielić się ze szkolnym gronem wrażeniami na gorąco.

Wyjazd na Igrzyska rozpoczął się wręczeniem nominacji Olimpijskich w hotelu Mariott w Warszawie. Ekipie lekkoatletów nominacje podpisaną przez Panią Prezes Olimpiad Specjalnych Polska Annę Lewandowską wręczał Minister Sportu i Turystyki Pan Witold Bańka.

Polska na Światowych Igrzyskach była reprezentowana w 17 dyscyplinach: bocce, badminton, bowling, gimnastyka, jeździectwo, koszykówka, lekka atletyka, pływanie, piłka nożna kobiet,tenis, tenis stołowy, trójbój siłowy, wrotkarstwo i kajakarstwo. Polacy rywalizowali także w judo i golfie, w tych dyscyplinach debiutowali na arenie światowej. W Igrzyskach udział wzięło ponad 7500 zawodników z ponad 190 krajów. Polska Reprezentacja Olimpiad Specjalnych liczyła 64 zawodników w 17 dyscyplinach, którymi opiekowało się 26 osób : trenerzy, lekarze i kierownictwo.
Polska Reprezentacja Olimpiad Specjalnych opuściła Zjednoczone Emiraty Arabskie z rekordowym dorobkiem 69 medali, w tym 30 złotych, 21 srebrnych i 18 brązowych. To trzy medale więcej niż przywieźli polscy sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną z poprzednich Igrzysk w Los Angeles w 2015 roku.

Ekipa z Lekkiej Atletyki swoje zmagania miała na stadionie „Police” w Dubaju. Polscy sportowcy Olimpiad Specjalnych w lekkiej atletyce wywalczyli 9 medali : 2 złote w skoku w dal, 2 srebrne w rzucie oszczepem i pchnięciu kulą, 5 brązowych – dwa w skoku w dal, w pchnięciu kulą, sztafecie 4×100 m i w biegu na 1500 m.
Nasz region Olimpiady Specjalne Beskidzkie reprezentowały dwie zawodniczki Kinga Iwańska w pływaniu i Sylwia Caputa w lekkiej atletyce, której byłam trenerką.
Kinga Iwańska zdobyła dwa złote medale w pływaniu : 100 m stylem zmiennym, 100 m stylem klasycznym.
Sylwia Caputa zdobyła złoty medal w skoku w dal, 4 miejsce w biegu na 100 m i brązowy medal w sztafecie 4×100 m.
Igrzyska Letnie Olimpiad Specjalnych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w dniach 14.03. – 21.03.2019 roku były zorganizowane na światowym poziomie zarówno w Abu Dhabi jak i Dubaju.

Piękne i pełne wrażeń uroczyste otwarcie i zakończenie Światowych Igrzysk w 2019 roku będzie na długo w pamięci uczestników i pewnie chętnie będą powracać do wspomnień.

Trenerka lekkiej atletyki Olimpiad Specjalnych w Dubaju
Jolanta Czechowicz