Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – 23.04

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, nazywany też Międzynarodowy Dzień Książki lub Światowym Dniem Książki, jest organizowany przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

Dlaczego akurat 23 kwietnia?

Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega, Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo. W związku z sukcesem tego święta, UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który przyznaje co roku. Pierwszym miastem, które go otrzymało, był Madryt. 24 czerwca 2014 tytuł ten otrzymał Wrocław. W tym roku to Kuala Lumpur – stolica Malezji.

Poniżej kilka niezwykłych faktów o książkach:

3 najbardziej poczytne książki w historii ludzkości to: Biblia, Czerwona książeczka Mao Tse-Tunga i seria o Harrym Potterze;
pierwsza książka, która została napisana z pomocą maszyny do pisania to „Przygody Tomka Sawyera”;
Barack Obama jest miłośnikiem czytania, ale prawdziwym pochłaniaczem książek był Theodore Roosevelt. Ten prezydent USA czytał jedną książkę dziennie – codziennie!
najbardziej zapaleni czytelnicy mieszkają w Indiach. Hindusi poświęcają na czytanie średnio ponad 10 godzin tygodniowo;
kto jest światowym rekordzistą w liczbie napisanych książek? Polak! Mowa o Józefie Ignacym Kraszewskim, który napisał ponad 600 powieści;
w Japonii wydrukowano zapachową książkę kucharską. Żeby poznać aromat danej potrawy, pociera się kartkę nadgarstkiem.

Więcej ciekawostek – m.in. tutaj:

www.empik.com/empikultura/20-niezwyklych-faktow-o-ksiazkach,12132,a